Every Which Way

Hi!

My name is Natalia and you can click “About” to read more about me.  I want to share with you my experiences from past and future travels. Why do I say “future”? I say future because those who do not plan their dreams do not achieve them.

Every time I plan a journey or just a small trip, I feel a bit stressed and I always have so many questions in my head. What kind of transport should I use? Where can I find the best place to sleep? What should I see? Where should I eat? What should I pack? And of course, the most important is to do everything on a tight budget. I believe that at the end of the traveling, each of these questions should feel like it was planned (spontaneity aside).

I also love searching for artistic places, even in the city where I currently live. I want to help people who plan to travel to places I’ve been before. Here, I want people to find important informations, tips, and advice. You will also find pictures and inspirations. Aside helping people, this blog is also a motivation for me to find more inspirations everyday.

For me, traveling is about discovering new places, cultures, tastes and meeting new people, thanks to whom you can look at everything from a different perspective. Think this sounds trivial? Well, share with me some of your time and let me convince you to spend your money on traveling. The world is open more than ever before, why not take advantage?

Cześć! Mam na imię Natalia, a w zakładce “About” możecie przeczytać o mnie więcej. W tym miejscu chciałabym dzielić się z Wami moimi doświadczeniami z podróży, które odbyłam i które odbędę. Piszę “odbędę” bo kto nie jest pewien swoich marzeń, ten nigdy ich nie osiągnie.

Za każdym razem, kiedy planuję jakąś podróż lub chociażby mały wyjazd, pojawia się mnóstwo stresu i pytań: jaki środek transportu użyć, gdzie najlepiej znaleźć nocleg, w jakie miejsca się udać, gdzie najlepiej zjeść, co należy spakować. Najważniejsze oczywiście jest to, by robić to rozsądnie tanio.  W mojej głowie siedzi również chęć do odkrywania ciekawych miejsc związanych z modą i sztuką, dlatego uwielbiam szukać artystycznych zakamarków (czy to w miejscu, w którym mieszkam, czy też w miejscach, które odwiedzam). Chciałabym aby na tym blogu każdy, kto będzie udawał się w miejsce, w którym mi udało się już być, odnalazł potrzebne informacje, wskazówki i porady. Nie zabraknie również zdjęć i inspiracji.

Ten blog to również swego rodzaju motywacja dla mnie, bym jak najczęściej ruszała tyłek w poszukiwaniu inspiracji 🙂

Czym są podróże dla mnie? Odkrywaniem nowych miejsc, kultur, smaków i poznawaniem nowych ludzi, dzięki którym poszerzamy swoje horyzonty i patrzymy na wiele rzeczy z innej perspektywy. Brzmi banalnie? Daj mi trochę czasu i pozwól, że przekonam Cię do wydawania swoich oszczędności na kolejne podróże.

Świat stoi otworem, czemuż by nie skorzystać?